Mapa serwisu drzwi
Montaż drzwi wewnętrznych na stare futryny

Czym różni się ościeżnica nakładkowa od regulowanej?

Dzisiejsza stolarka drzwiowa umożliwia różne zmiany w wystroju wnętrz. Dowodem na to jest możliwość wyboru ościeżnicy dopasowanej do indywidualnych potrzeb Klienta. Czy lepsza jest ościeżnica stała, czy regulowana i czym się różnią? Czym charakteryzuje się ościeżnica nakładkowa i dlaczego sprawdzi się w starych budynkach? Ten artykuł pomoże ci wybrać idealne dla ciebie rozwiązanie.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Na początek kilka informacji o budowie ościeżnicy. Warto wiedzieć, że każda ościeżnica składa się przynajmniej z trzech elementów - dwóch elementów pionowych, zwanych stojakami, oraz części poziomej - belki nadprożowej. W zależności od indywidualnych preferencji oraz konstrukcji budynku w domu możemy zamontować:

  • ościeżnice stałe,
  • ościeżnice regulowane.

Czym różnią się ościeżnica stała oraz regulowana? Ościeżnica regulowana umożliwia dopasowanie jej szerokości do grubości ściany, podczas gdy ościeżnica stała ma niezmienny rozmiar, zazwyczaj wynoszący od 6 do 10 cm. Którą ościeżnicę lepiej wybrać i dlaczego?

Ościeżnice stałe - co wziąć pod uwagę?

Ościeżnice stałe, choć są tańsze od regulowanych, wymagają dokładnego montażu. Jeśli w naszym mieszkaniu ściany mają grubość 6-10 cm, ościeżnice stałe mogą się sprawdzić. Warto je zamontować w niewielkich pomieszczeniach, gdyż nie będą ich optycznie zmniejszać.  W niektórych przypadkach konieczne jest zamontowanie ościeżnic stałych, np. wówczas, gdy otwór drzwiowy będzie znajdował się na styku dwóch ścian i z tego względu zabraknie miejsca na zastosowanie ościeżnicy regulowanej. Należy jednak pamiętać, że w tego rodzaju ościeżnicach nie ma tzw. opasek maskujących, które pozwalają objąć ścianę z obu stron. Mankamentem tego rozwiązania jest więc konieczność wykonania obróbki tynkarskiej. Czasem można zastosować listwy ozdobne, jednak stanowi to dodatkowy wydatek.

Ościeżnice regulowane - idealne do zamaskowania nierówności

Ościeżnice regulowane sprawdzą się w większości sytuacji, także w starszym budownictwie, w którym ściany są nierówne. Można je zastosować w miejscach, gdzie ściany mają grubość od 7,5 do 30 cm, a nawet większych. Dlaczego specjaliści często decydują się na takie rozwiązanie? Ponieważ:

  • wyższą cenę rekompensuje łatwość i szybkość montażu,
  • ościeżnice te są bardziej eleganckie i zapewniają lepszy efekt estetyczny,
  • w komplecie znajdują się opaski maskujące pozwalające ukryć nierówności otworu montażowego.

Ościeżnice nakładkowe - czym tak naprawdę są?

Ościeżnica nakładkowa to także ościeżnica regulowana, która pozwala w szybki i tani sposób znacznie odmienić estetykę wnętrza. Na rynku stolarki drzwiowej można spotkać się z nazwami: ościeżnice nakładkowe, nakładki renowacyjne czy też zabudowa ościeżnic stalowych. Wszystkie terminy oznaczają jeden typ produktów, którymi są specjalne konstrukcje mające za zadanie przykrycie nieestetycznych, uszkodzonych i przestarzałych już metalowych futryn. Polecane są szczególnie w przypadku, gdy usuwanie starych futryn  mogłoby być znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe. Istotne jest przy tym to, że taka zabudowa wyposażona jest w zupełnie nowe zawiasy, zaczepy zamka i opaski, które wykończą obecne połączenie z murem.

Bezinwazyjna wymiana drzwi wewnętrznych za pomocą nakładek

Nakładki renowacyjne na stare ościeżnice są przede wszystkim bardzo opłacalne. Ich olbrzymią zaletą jest brak konieczności skuwania murów, usuwania przestarzałej futryny oraz późniejszego odnawiania otworu drzwiowego. Wystarczy stosunkowo szybki montaż zabudowy, która dokładnie zakryje poprzednią konstrukcję. Mimo że część producentów ma w ofercie tego typu produkt, niewiele firm podejmuje się montażu ościeżnic nakładkowych, gdyż wiąże się to z dużą dokładnością w trakcie pomiaru i późniejszego montażu.

Ościeżnice nakładkowe należy kupować w komplecie wraz ze skrzydłem drzwi wewnętrznych. Nowe ościeżnice pozwalają osiągnąć wyjątkowy efekt przy remontach różnych pomieszczeń. Obecnie rozwiązanie to wykorzystywanie jest najczęściej w blokach z wielkiej płyty czy też w innych obiektach starszego budownictwa – domach, urzędach, szkołach itp.