Mapa serwisu drzwi
Montaż drzwi wewnętrznych na stare futryny

Jak prawidłowo czyścić i konserwować drzwi?

Drzwi ramowe

Drzwi są jednym z rzadziej wymienianych elementów wystroju wnętrza. Na co dzień czyszczenie drzwi polega na przetarciu ich suchą ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Raz na jakiś czas warto jednak przeprowadzić bardziej szczegółowy przegląd i zastosować preparaty do konserwacji drzwi, które zabezpieczą je przed uszkodzeniami, na które są narażone w trakcie intensywnego użytkowania.

Konserwacja drzwi na sucho - zadbaj o zawiasy

Chcesz odkurzyć drzwi i usunąć zanieczyszczenia z zawiasów? Wykorzystaj w tym celu odkurzacz z tzw. szczelinówką i szczotką. Dzięki temu pozbędziesz się zabrudzeń z zakamarków. Zacznij czyszczenie drzwi od ościeżnicy, która zazwyczaj jest najbardziej zabrudzona. Co zrobić, gdy drzwi zaczynają skrzypieć? To znak, że powinieneś przeprowadzić odpowiednią konserwację zawiasów. W tym celu najkorzystniej jest zdjąć drzwi lub  lekko je unieść - jeśli pracujesz sam, u dołu podłóż listewkę, która utrzyma drzwi w górze. Pamiętaj, by pracę rozpocząć od górnych zawiasów. Jakich preparatów użyć do smarowania? Bardzo dobrze sprawdza się wazelina techniczna, która jest dostępna w marketach budowlanych. Co zrobić, by wazelina została odpowiednio rozprowadzona? Po osadzeniu drzwi kilkukrotnie otwórz je i zamknij - w ten sposób sprawdzisz, czy skrzypienie ustało.

Czyszczenie drzwi na mokro - wcale nie musisz używać detergentów!

Nie musisz stosować żadnych środków pielęgnacyjnych - wystarczy sama woda. Uważaj jednak - drzwi okleinowane nie powinny być czyszczone dużą ilością wody! Pod jej wpływem mogą zacząć się odkształcać. Dlatego dokładnie wyżymaj szmatkę z mikrofibry. Możesz też sam przygotować własny środek do czyszczenia. Wystarczy, że rozpuścisz w wodzie niewielką ilość płynu do mycia naczyń.  Środek nakładaj od dołu, a następnie dokładnie go zmyj wodą - tym razem od góry. Dlaczego kolejność jest ważna? Ponieważ czyszczenie i mycie drzwi od górnej krawędzi pozwoli uniknąć zacieków. Do mycia skrzydła drzwi nie stosuj żadnych ostrych gąbek ani drapaków, gdyż możesz uszkodzić i zarysować powierzchnię.

Konserwacja drzwi z zastosowaniem specjalistycznych preparatów - co wybrać?

Chcąc uniknąć częstego i intensywnego mycia drzwi, możesz je wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. Zadbaj jednak, by preparat do czyszczenia nie miał w składzie alkoholu, który może powodować odbarwienie okleiny. Czyszczenie drzwi z tłustych plam czy śladów po mazakach należy wykonywać z zastosowaniem odpowiedniego zestawu do konserwacji drzwi np. Premium Door Care dostępnego w naszej firmie. W skład zestawu PREMIUM DOOR CARE wchodzą 2 preparaty o pojemności 250 ml: Vivento Door Cleaner oraz Vivento Door Refresher. Pierwszy z nich skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia, takie jak ślady po tłuszczach, naklejkach, długopisach, mazakach, paście do butów, nikotynie etc. Drugi – doskonale odświeża powierzchnię drzwi, ożywiając ich kolor.

Taka konserwacja drzwi pozwala zabezpieczyć  drzwi  na około pół roku - w tym czasie wystarczy je tylko regularnie przecierać suchą ściereczką z mikrofibry. Takich środków ochronnych nie można jednak stosować do drzwi:

  • o wysokim połysku,
  • woskowanych,
  • olejowanych.

Aby zniwelować drobne rysy i przetarcia, warto wyposażyć się w pisaki do retuszu. Odpowiednie dobranie koloru pomaga osiągnąć bardzo dobre efekty.

Regularne czyszczenie drzwi oraz ich konserwacja pozwalają na utrzymanie ich w odpowiednim stanie przez wiele lat. Jeśli chcesz mieszkać w eleganckim wnętrzu, zadbaj o czyszczenie drzwi z zastosowaniem odpowiednich preparatów, przeznaczonych do danego materiału. Wówczas będziesz cieszyć się stylowym i czystym wnętrzem!