Wentylacja drzwiowa: co warto o niej wiedzieć?

Prawidłowa wentylacja drzwiowa jest jedną z kluczowych kwestii. Co sprawia, że jest aż tak ważna? Przede wszystkim stanowi ona jeden z najważniejszych elementów umożliwiających dobrą cyrkulację powietrza. Oznacza to, że jest niezbędna dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa w mieszkaniu lub domu. Nie tylko możesz oddychać świeższym powietrzem, ale także zadbać o dobry stan techniczny poszczególnych pomieszczeń, zwłaszcza tych, które narażone są na wilgoć – łazienki, kuchni czy pomieszczeń gospodarczych.

Z uwagi na to, jak ważne funkcje pełni wentylacja drzwi, warto przed dokonaniem zakupu bliżej zapoznać się z tym zagadnieniem. Dowiedz się m.in.: czy prawo reguluje kwestię wentylacji drzwiowej, jakie sposoby wentylacji drzwiowej stosuje się najczęściej, a także w których pomieszczeniach warto zamontować drzwi wewnętrzne z wentylacją.

Wentylacja drzwi łazienkowych – co o niej mówią przepisy prawne?

Wymogi względem wentylacji drzwiowej w przypadku łazienek, umywalni i toalet zawarte są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wskazano tam, że w dolnej części skrzydła drzwiowego powinny znajdować się otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m² dla dopływu powietrza.

Jakie są najpopularniejsze sposoby na wentylację drzwi?

W celu zapewnienia właściwej wentylacji drzwiowej producenci wykorzystują różne rozwiązania. Najczęściej wentylacja drzwi polega na zastosowaniu otworów wentylacyjnych umożliwiających odpowiednią cyrkulację powietrza. Wspomniane otwory przyjmują zwykle jedną z dwóch form, którymi są:

 • kratka wentylacyjna,
 • tuleje wentylacyjne.

Czym charakteryzuje się kratka wentylacyjna i kiedy może się sprawdzić?

Widok kratki wentylacyjnej zamontowanej w skrzydle drzwiowym może Ci się kojarzyć przede wszystkim ze starszym budownictwem. Jeszcze jakiś czas temu cieszyła się ona niezrównaną popularnością i trudno było wyobrazić sobie jakiekolwiek drzwi łazienkowe pozbawione tego elementu. Mimo że obecnie coraz silniejszą konkurencję dla niej stanowią tuleje wentylacyjne, to nadal dla wielu osób pozostaje optymalnym rozwiązaniem.

Najczęściej kratka wentylacyjna jest montowana w dolnej części skrzydła drzwiowego. Ze względu na swoją estetykę najlepiej pasuje do pomieszczeń urządzonych w tradycyjnym stylu. Dużym atutem kratek jest to, że zwykle mają one powierzchnię czynną wynoszącą przynajmniej 0,022 m², czyli minimalną wartość tego parametru unormowaną przepisami prawa. Jeśli zdecydujesz się na skrzydło drzwiowe z kratką wentylacyjną, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu, ponieważ łatwo gromadzi się na niej kurz. Z tego powodu cyrkulacja powietrza może być utrudniona, a same drzwi będą wyglądały mniej estetycznie.

Co to są tuleje wentylacyjne i jakie są ich zalety?

Atrakcyjną alternatywą dla kratek są specjalne tuleje wentylacyjne. Tym mianem określa się okrągłe wycięcia znajdujące się w dolnej części skrzydła drzwiowego, które zwykle nie posiadają żadnych przesłon. Tuleje wentylacyjne dzielą się na:

 • wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej zbliżone kolorystycznie do okleiny drzwi,
 • metalowe – wykonane z np. stali nierdzewnej.

Przyczyną rosnącej popularności tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że rozmieszczenie niezbędnej liczby tulei o odpowiedniej średnicy w drzwiach pozwala uzyskać nie tylko oczekiwany poziom wentylacji, ale także spójny efekt estetyczny. Wentylowane przy ich użyciu skrzydła drzwiowe będą pasować jak ulał zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Inne sposoby na efektywną wentylację drzwi

Coraz częściej można spotkać się również z innymi metodami wentylacyjnymi. Jedną z nich stanowią tzw. podcięcia, które wykonuje się w dolnej krawędzi skrzydła drzwiowego. W ten sposób otrzymuje się specjalną szparę oddzielającą drzwi od podłogi, mającą na celu umożliwienie obiegu powietrza między sąsiadującymi pomieszczeniami. Warto jednak uwzględnić, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się przy drzwiach robionych na wymiar. Przy ich montażu uwzględnia się krzywiznę istniejącej ościeżnicy i wykonuje się docięcia skrzydeł na wysokość, przez co takie podcięcie wentylacyjne może zostać usunięte lub zdeformowane.

Skutki nieprawidłowej wentylacji drzwiowej

Wentylacja drzwiowa odgrywa szczególnie istotną rolę w przypadku mniejszych wnętrz, których przeznaczenie sprzyja gromadzeniu się wilgoci. Koronnym przykładem takiego wnętrza jest oczywiście łazienka. Osiadająca na jej ścianach i suficie para wodna tworzy środowisko pozwalające na szybszy rozwój szkodliwych grzybów i pleśni. Pojawienie się nadmiaru wilgoci i związanych z nią szkodliwych mikroorganizmów w łazience niesie za sobą poważne ryzyko:

 • chorób i reakcji alergicznych u domowników,
 • powstawania nieprzyjemnej, dusznej atmosfery w pomieszczeniu,
 • nawracających problemów ze schnięciem ręczników,
 • pogorszenia stanu technicznego i estetyki pomieszczenia,
 • wypaczenia źle dobranych drzwi łazienkowych.

Co istotne, w wielu mieszkaniach i domach nadal stosuje się w łazienkach piece gazowe do podgrzewania wody, które w wyniku przebywania w nadmiernie wilgotnych warunkach mogą się uszkodzić i zacząć emitować toksyczny czad, czego konsekwencje mogą być opłakane.

Można przytoczyć wiele argumentów przemawiających za tym, dlaczego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wentylację w łazience. W tym celu warto postawić na drzwi łazienkowe wyposażone w zgodne z przepisami otwory wentylacyjne.

W jakich innych pomieszczeniach wentylacja drzwiowa odgrywa istotną rolę?

Łazienka czy toaleta nie są jedynymi wnętrzami w domach i mieszkaniach, w kontekście których warto rozważyć inwestycję w odpowiednie drzwi z wentylacją. Idealnym przykładem na potwierdzenie tego jest kuchnia, w przypadku której prawidłowa wentylacja ma duże znaczenie. Zgodnie z wymogami prawa budowlanego w kuchni stanowiącej osobne pomieszczenie musi znajdować się kratka wentylacyjna, jednak często nie jest ona wystarczająca dla zapewnienia skutecznej cyrkulacji powietrza. Z tego powodu ważna jest efektywna wentylacja drzwiowa, której funkcję często pełnią tuleje wentylacyjne lub specjalnie wykonane podcięcia. Celem stosowania takich rozwiązań jest ułatwienie swobodnego przepływu powietrza między pomieszczeniami, a w efekcie sprawniejsze pozbywanie się nadmiaru pary powstającej podczas gotowania.

Innymi pomieszczeniami, w których warto zadbać o wentylację drzwiową, są m.in.:

 • garderoba,
 • mała sypialnia pozbawiona okien,
 • kotłownia,
 • spiżarnia,
 • korytarz.

Podsumowanie

Efektywna cyrkulacja powietrza w mieszkaniu lub domu ma duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa domowników, komfortu jak i dla zapobiegania gromadzeniu się nadmiaru wilgoci w poszczególnych pomieszczeniach. Jednym ze sposobów na ułatwienie obiegu powietrza pomiędzy oddzielonymi od siebie przestrzeniami jest wentylacja drzwiowa. Odgrywa ona szczególnie ważną rolę w przypadku pomieszczeń takich jak np. łazienka czy toaleta, gdzie ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego poziomu wilgotności jest największe. Nie oznacza to jednak, że wentylacja drzwi nie ma znaczenia w kontekście innych pomieszczeń – warto się o nią zatroszczyć także m.in. w kuchni, kotłowni czy garderobie.

Jeśli interesują Cię eleganckie drzwi wewnętrzne z wentylacją, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Stare Futryny. Korzystając z naszych usług, możesz zrealizować wymianę drzwi na nowe bez konieczności przeprowadzania uciążliwych prac remontowych wiążących się z wielogodzinnym sprzątaniem. Wynika to z tego, że oferujemy:

 • drzwi na stare futryny, dzięki którym nie trzeba usuwać dotychczasowej ościeżnicy, aby cieszyć się nowymi, estetycznymi skrzydłami drzwiowymi,
 • drzwi wyposażone w nakładki na futryny pozwalające skutecznie zamaskować istniejące ościeżnice, co gwarantuje olśniewający efekt.

Warto podkreślić, że montaż drzwi wewnętrznych wykonają dla Ciebie nasi doświadczeni pracownicy – masz więc pewność, że rezultat przeprowadzonych prac w pełni Cię usatysfakcjonuje.

Producenci
Erkado
Porta
Verte
Vivento
Kosakowski
Erkado
Porta
Verte
Vivento
Kosakowski