Praktyczne porady

Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wyborem drzwi.

Wybierając drzwi, większość zwraca uwagę przede wszystkim na ich wygląd, jednak równie ważna jest ich konstrukcja. Pod tym względem wyróżniamy drzwi ramowe i drzwi płytowe. Czym się różnią i które lepiej wybrać? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jakie zalety cechują oba typy skrzydeł drzwiowych.

Konstrukcja drzwi ramowych

Drzwi ramowe, jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są na konstrukcji przypominającej ramę. Obramowanie to składa się z dwóch poziomych i dwóch pionowych ramiaków. Tak przygotowane drzwi zapewniają większą solidność i trwałość. Ramiaki te można zobaczyć na pierwszy rzut oka - to jest właśnie zasadnicza różnica między drzwiami ramowymi a płytowymi - w drzwiach płytowych rama jest schowana pod jednoczęściową płytą HDF. Czym jeszcze wyróżniają się drzwi ramowe? Są wykonane z MDF lub litego drewna, a wewnątrz posiadają wypełnienie ze znacznie cieńszych paneli lub szyb.. Wszystkie elementy są masywne, a ich połączenie, za pomocą kołków oraz tzw. piór stabilizujących, dodatkowo wzmacnia skrzydło drzwiowe. Drzwi ramiakowe są cięższe od płytowych, a dzięki temu bardziej odporne na odkształcenia.

Jak zbudowane są drzwi płytowe?

Drzwi płytowe znacząco różnią się od drzwi ramowych pod względem konstrukcji. Na pierwszy rzut oka dostrzegamy jedynie skrzydło tworzące jedną całość. Rama z MDF lub drewna jest ukryta wewnątrz We wszystkich drzwiach płytowych warstwę zewnętrzną, zwaną okładziną tworzy drewnopochodna twarda płyta HDF wykończona wybranym dekorem. W środku znajduje się także wypełnienie  najpopularniejsze wypełnienia to:

  • tzw. plaster miodu,
  • płyta wiórowa z otworami,
  • pełna płyta wiórowa.

Plaster miodu czy płyta wiórowa - oto jest pytanie?

Chcesz wybrać drzwi płytowe, ale nie wiesz, na jakie wypełnienie się zdecydować? Najtańszą opcją jest tzw. plaster miodum czyli wkład wykonany ze sztywnego i odpornego na nacisk papieru. Tektura uformowana jest na kształt sześciokątnej konstrukcji, wyglądem przypominającej plaster miodu, stąd popularna nazwa drzwi z takim wypełnieniem. Takie skrzydło jest lekkie i tanie, ale zapewnia niewielką izolację akustyczną.

Płyta wiórowa - lepsza akustyka

Jeśli zależy nam na lepszej akustyce, warto kupić drzwi z wypełnieniem płytą wiórową z otworami lub pełną płytą wiórową. Takie skrzydło jest nieco cięższe i droższe, ale charakteryzuje się większą trwałością. Z powodzeniem można je zamontować w sypialniach, w których chcemy zadbać o odpowiednie wyciszenie.

Chcesz bez remontu wymienić stare drzwi na nowe skrzydła płytowe lub ramowe? Postaw na usługi ekspertów starefutryny.pl. Oferujemy montaż skrzydeł ramowych i płytowych na istniejących futrynach (za pomocą specjalnych nakładek) lub drzwi na wymiar do istniejących ościeżnic. Zapraszamy do kontaktu!

Producenci

logo firmy 1
logo firmy 2
logo firmy 3
logo firmy 4
logo firmy 5
Loading...