Wreszcie masz swoje wymarzone drzwi! Na pewno chcesz, żeby tak świetnie wyglądały i działały przez długie lata. Nie zostawiaj tego przypadkowi! Kluczem do sukcesu jest konserwacja. Dzięki temu wybrane modele nie tylko będą dobrze się prezentować, ale i dłużej funkcjonować bez najmniejszego zarzutu. Co zrobić, by dbać o stan zawiasów i ościeżnic? Jak konserwować drzwi z płyty MDF? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Dlaczego warto zadbać o drzwi zewnętrzne i wewnętrzne?
Konserwacja drzwi zależy głównie od materiału i ich przeznaczenia. Niezależnie od tego, czy są to drzwi zewnętrzne, czy drzwi wewnętrzne, potrzebują czyszczenia, napraw, a w szczególności zabezpieczenia przed wilgocią. To właśnie nadmierne wystawianie drzwi i ościeżnic na negatywne działanie wody sprawia, że się wypaczają i nie domykają. Tym samym przestają spełniać swoje najważniejsze funkcje. Aby temu zapobiec, musisz o nie odpowiednio zadbać.
Jak dbać o drzwi wewnętrzne MDF?
MDF to płyta pilśniowa wykonana z włókien drzewnych. Taki materiał stosuje się do produkcji wysokiej klasy mebli. Wyróżnia się wytrzymałością, dlatego świetnie sprawdzi się także przy tworzeniu drzwi wewnętrznych. Pielęgnacja drzwi wewnętrznych wykonanych z płyt MDF jest stosunkowo prosta. Przede wszystkim pamiętaj, że podczas czyszczenia musisz zwrócić uwagę na wszystkie elementy, w tym także zawiasy i ościeżnice. Jeśli na powierzchni nie ma zbyt wielu zabrudzeń, wystarczy przetrzeć drzwi tak, by pozbyć się kurzu. Możesz do tego wykorzystać wilgotną szmatkę lub specjalne chusteczki nawilżane. Następnie przetrzyj drzwi suchą ściereczką lub papierowym ręcznikiem.
Czyszczenie drzwi z MDF
Pielęgnacja drzwi wewnętrznych wykonanych z płyt MDF jest stosunkowo prosta. Przede wszystkim pamiętaj, że podczas czyszczenia musisz zwrócić uwagę na wszystkie elementy, w tym także zawiasy i ościeżnice. Jeśli na powierzchni nie ma zbyt wielu zabrudzeń, wystarczy przetrzeć drzwi tak, by pozbyć się kurzu. Możesz do tego wykorzystać wilgotną szmatkę lub specjalne chusteczki nawilżane. Następnie przetrzyj drzwi suchą ściereczką lub papierowym ręcznikiem.
Czy drzwi MDF można czyścić środkami chemicznymi?
Obecnie na rynku można znaleźć różnorodne produkty do czyszczenia mebli. Najczęściej mają one formę gęstego mleczka. Możesz ich używać do pielęgnacji drzwi wewnętrznych, pod warunkiem że są delikatne. Pamiętaj, by nie wybierać środków, które zawierają silikon, aceton czy alkohol. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej wystarczy ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń i lekko wilgotna miękka szmatka.
Jak usunąć z drzwi tłuste plamy?
Tłuste plamy są trudne do usunięcia, ale można znaleźć sposób, by się ich pozbyć. Jeśli w Twoim domu zostały zamontowane drzwi MDF z okleiną PVC, możesz wykorzystać prosty domowy sposób. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z ciepłą wodą i dodać proszek do pieczenia lub olej słonecznikowy. Taki roztwór nałóż na plamę. Poczekaj około 10 minut, zmyj i przetrzyj suchą szmatką.
W przypadku drzwi laminowanych również warto użyć prostego domowego sposobu. Do czyszczenia wykorzystaj mieszaninę alkoholu rozcieńczonego z wodą. Przetrzyj plamę nasączoną szmatką i szybko wytrzyj całość suchym materiałem. Dobrym rozwiązaniem jest także czyszczenie roztworem mydła i ciepłej wody. Pamiętaj, że szybko zmyć obie mieszanki, by nie uszkodzić laminatu.
Czego nie robić przy pielęgnacji drzwi?
Zabrudzenia usuwaj wilgotną szmatką, ale bez chropowatej powierzchni. Unikaj szczotek o twardym włosiu, które mogą zarysować powierzchnię drzwi, trwale ją uszkadzając. Nie używaj silnych detergentów z silikonami lub amoniakiem. Pamiętaj zawsze, by zapoznać się z zaleceniami producenta. Dzięki temu unikniesz problemów, jakie mogą pojawić się podczas nieprawidłowej pielęgnacji.
Jak konserwować ościeżnice?
Skrzydła drzwi to nie jedyne elementy, o które należy zadbać. Konieczna jest także konserwacja ościeżnicy. Już sam montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych powinien być przeprowadzony przez specjalistę. Dolną krawędź ościeżnicy trzeba zabezpieczyć silikonem, dzięki czemu wilgoć nie będzie wnikać w drewno. Ościeżnice czyść delikatnymi szmatkami. Podobnie jak w przypadku drzwi trzeba sprawdzać, czy nie pojawiły się ubytki, które warto zabezpieczyć.
Jak konserwować zawiasy w drzwiach?
Skrzypiące drzwi mogą uprzykrzać życie, dlatego nie można zapominać o zawiasach. Jak konserwować te elementy? Przede wszystkim regularnie smaruj je smarem, olejem silikonowym lub wazeliną techniczną. Przed rozpoczęciem zabiegu unieś delikatnie drzwi tak, by mieć lepszy dostęp do skrzypiących elementów. Większość substancji do zawiasów sprzedawana jest w specjalnych pojemnikach z aplikatorami (cienkimi rurkami), co znacznie ułatwia smarowanie.
Konserwacja drzwi – podsumowanie
Przy konserwacji drzwi niezwykle ważną rolę odgrywa regularne podejmowanie czynności zabezpieczających. Podstawową zasadą prawidłowej pielęgnacji drzwi MDF jest czytanie zaleceń producenta i unikanie agresywnych substancji chemicznych. Jeżeli nie masz pewności, czy dany środek nie uszkodzi nawierzchni, możesz niewielką ilość przetestować w niewidocznym miejscu. Dzięki temu Twoje drzwi będą wyglądały jak nowe przez wiele lat.