Praktyczne porady

Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wyborem drzwi.

Wybór odpowiednich drzwi zależy od wielu czynników, między innymi wyglądu czy rozmiarów. Drzwi prawe czy lewe – to pytanie niejednokrotnie schodzi na drugi plan, jednak zupełnie niesłusznie. Nieodpowiedni dobór rodzaju drzwi może znacznie obniżać komfort użytkowania, zaburzać funkcjonalność wnętrza i zwyczajnie irytować. Wyjaśniamy, jakie drzwi wybrać oraz jak odróżnić drzwi prawe od lewych.

Jak można odróżnić drzwi prawe od lewych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czy wychodząc z domu, zamykali drzwi prawe czy lewe. Jednak kiedy dokonujemy wyboru drzwi, taka wiedza jest niezbędna. Na szczęście istnieje prosta metoda, które ułatwia szybkie sprawdzenie, z jakim rodzajem drzwi masz do czynienia:

  • stań przed nimi w ten sposób, aby otwierały się w Twoją stronę,
  • spójrz na zawiasy – jeśli znajdują się po lewej stronie, są to drzwi lewe, a jeśli po prawej stronie – analogicznie są to drzwi prawe.

Niekiedy jednak zawiasy są ukryte – jak wtedy sprawdzić, czy dany model to drzwi lewe, czy prawe? Obierając ten sam kierunek otwierania drzwi co wcześniej, czyli do siebie, patrzymy na położenie klamki. Zawiasy zawsze znajdują się po jej przeciwległej stronie i to na ich podstawie oceniamy, czy są to drzwi prawe, czy lewe. Zapamiętaj: to położenie zawiasów, a nie klamki jest wyznacznikiem w tej kwestii.

prawe czy lewe

Podział drzwi lewych i prawych

Innym kryterium podziału drzwi jest fakt uchylania się na zewnątrz lub do wewnątrz. Biorąc pod uwagę obie te istotne cechy, można wyróżnić:

  • drzwi lewe otwierane do wewnątrz,
  • drzwi lewe otwierane na zewnątrz,
  • drzwi prawe otwierane do wewnątrz,
  • drzwi prawe otwierane na zewnątrz.

Drzwi otwierane do wewnątrz montuje się w pomieszczeniach, do których wiedzie ciąg komunikacyjny (salon, sypialnia, pokój dziecka). Jest to istotne, gdyż drzwi otwierane na zewnątrz mogą zablokować korytarz, a nawet uderzyć kogoś przebywającego w nim.

Drzwi otwierane na zewnatrz mają natomiast ważną zaletę – nie ograniczają miejsca w danym pomieszczeniu oraz są mniej podatne na pochłanianie wilgoci, dlatego wykorzystuje się je do niedużych pokoi oraz łazienek.

lewe

Dlaczego wybór kierunku otwierania drzwi jest istotny?

Decyzja odnośnie tego, jakie drzwi wybrać, powinna być podejmowana już na etapie projektowania wnętrza. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na funkcjonalność, komfort i estetykę. Co musisz wziąć pod uwagę, dokonując wyboru drzwi? Oto kilka najważniejszych aspektów:

  • drzwi powinny otwierać się w stronę najbliższej ściany, dzięki czemu uzyskasz wrażenie większego pomieszczenia,
  • otwierane drzwi nie powinny zasłaniać włączników światła – jest to nie tylko bardzo denerwujące, ale i potencjalnie niebezpieczne, dlatego staraj się tak dobrać drzwi, żeby włącznik światła znajdował się od strony klamki,
  • najlepiej, aby drzwi otwierały się w stronę ściany, przy której nie stoją meble i inne przedmioty; dzięki temu unikniesz cyklicznego obijania i niszczenia ich, a także irytującego uczucia, jakby coś blokowało Ci drogę,
  • dopilnuj, aby drzwi sąsiednich pomieszczeń nie kolidowały ze sobą, co utrudniałoby poruszanie się po mieszkaniu.

Jak widzisz, istnieje wiele powodów, by zadbać o odpowiedni dobór drzwi. To, czy wybierzesz drzwi prawe, czy lewe, ma znaczenie, dlatego warto gruntownie przemyśleć tę kwestię przed zakupem. Dzięki temu zagwarantujesz sobie pełną wygodę przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności pomieszczeń.

prawe

Podsumowanie

Wiesz już, jak odróżnić drzwi prawe od lewych i od czego zależy trafność wyboru. Oprócz właściwego rodzaju drzwi warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz fachowo przeprowadzony montaż. Firma Stare Futryny oferuje profesjonalną usługę montażu drzwi wewnętrznych. Proponujemy drzwi na stare futryny wykonane na wymiar, dzięki czemu oszczędzisz sobie bałaganu, a dodatkowo nic nie stracisz w świetle przejścia. Montujemy także drzwi na ościeżnicach nakładkowych, które znacznie podnoszą walory estetyczne. W tym rozwiązaniu światło przejścia zmniejszy się jedynie w bardzo znikomym stopniu. Zapewniamy produkty najwyższej jakości od uznanych producentów, co pozwoli Ci cieszyć się wybranymi drzwiami przez lata. Skorzystaj z naszej oferty.

Producenci

logo firmy 1
logo firmy 2
logo firmy 3
logo firmy 4
logo firmy 5
Loading...